Zaporijya Tıp Üniversitesi

Zaporijya Tıp Üniversitesi

Ukrayna Üniversiteleri ve Yüksek Değeri

Zaporijya Tıp Üniversitesi ; Üniversitede okumak hem öğrenciler hem de öğretmenler için zenginleştirici bir deneyimdir. Üniversiteler, insanların entelektüel ve duygusal yaşamlarına tazelik ve teşvik sağlar. Öğrenciler üniversitelerde öğrenir ve keşfeder, bu da onları hayatın önemli bir parçası haline getirir. Her ülkenin en az bir üniversitesi vardır; Ukrayna’da bunlardan çok var. Her büyük şehrin bir üniversitesi vardır ve birçok büyük şehirde birden fazla üniversite vardır. Ukrayna’daki her üniversitenin kendi karakteri ve gelenekleri vardır. Bazıları Yunan ya da Alman kökenliyken, diğerleri Ukraynalı milliyetçi kurumlardır. Kökenleri ne olursa olsun, tüm Ukrayna üniversiteleri güçlü gelenekleri ile benzersizdir.

Ukrayna’daki ilk üniversite, 1869’da Kharkiv’de kurulan Chernenthal Üniversitesi’dir. Hem lisans hem de lisansüstü eğitim veren genel bir üniversitedir. Bu üniversite, 19. yüzyılda Ukrayna halkının hakları için savaşan önde gelen bir Ukraynalı politikacı olan Mikhail Kozhevnytsky’nin adını almıştır. Ukrayna’daki diğer önemli üniversiteler, ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olan Kiev Üniversitesi’dir. Ağırlıklı olarak Kiev ve çevresinden gelen öğrencilere hizmet vermektedir, ancak Ukrayna’nın her yerinden başvuruları memnuniyetle karşılamaktadır. Her üniversitenin kendi tarihi ve karakteri vardır. Tezinizi iki üniversite arasında bir karşılaştırmaya dayandırmak, her bir kuruma ilginç bir genel bakış sağlayacaktır.

Öğrencilerin bir üniversite seçme konusunda çeşitli seçenekleri vardır. Genel (politeknik) veya teknik kolejler arasında seçim yapabilirler veya doğrudan istedikleri disiplinin kolejine veya yüksek öğrenim enstitüsüne başvurabilirler. Her kolej veya enstitü, öğrencilerin birini seçmeden önce araştırmaları gereken farklı gereksinimlere sahip birkaç ana dal içerir. Öğretmenlerin ayrıca kolejleri veya yüksek öğrenim enstitüleri için çeşitli seçenekleri vardır. Normal veya tam zamanlı statü arasında ve ayrıca kalıcı veya geçici statü arasında seçim yapabilirler. Ders seçimi söz konusu olduğunda öğretmenlerin de çeşitli seçenekleri vardır; uzaktan, kampüste veya çevrimiçi bir kurs teslim modeli aracılığıyla eğitim görebilirler. Üniversitelerin, üniversitenin coğrafi alanı dışında yaşayan öğrenciler için internet üzerinden lisans programları sunduğu yer burasıdır. Bu dağıtım yönteminin artıları ve eksileri vardır, ancak öğrenciler kendi bölgelerinin dışındaki programlara kolayca erişebilir, bazı programlar hem öğrenciler hem de eğitmenler için standartların altında bir eğitim deneyimi sağlayan fakülte veya müfredat güncellemelerinden yoksundur.

UNESCO’nun Ukrayna’da yüksek öğrenimle ilgili 2012 raporuna göre, ’15-24 yaş arasındaki yüksek öğrenime erişim düzeyi %79’dan %84’e yükseldi. 2010-2012 eğitim-öğretim yılında yükseköğretim kurumlarında 14 602 lisans ve 6 547 lisansüstü olmak üzere toplam 20 681 öğrenci öğrenim görmüştür.’ Temel olarak, bu, karşılaştırılabilir ekonomik koşullara sahip diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Ukrayna üniversitelerinde akademik çalışma için birçok seçenek olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bu erişim sosyoekonomik katmanlar arasında oldukça eşitlikçidir; İmkanı olanlar diplomalarını tamamlama derdine düşmek yerine (ki bu kesinlikle yanlış bir seçim değildir) özel ders hocalarını tercih edebilirken, imkanı olmayanların eğitim durumu ne olursa olsun yine de seçenekleri vardır.

Üniversiteler her yerde hayatın önemli bir parçasıdır, ancak tarihi ve yüksek öğrenimle ilgili mevcut durumu göz önüne alındığında özellikle Ukrayna’da önemlidir. Konu bir üniversite, kolej veya yüksek öğrenim enstitüsü seçmek olduğunda, tüm sosyoekonomik geçmişlerden gelen öğrencilerin birçok seçeneği vardır – sadece ne aradıklarını bilmeleri ve buna göre araştırma yapmaları yeterlidir. Ukrayna’daki üniversitelerin sayısı, öğretmenlere sınıfları için ders tasarlarken çok fazla esneklik sağlıyor. Nereden geldikleri veya ne okumak istedikleri önemli değil, herkes hedeflerine ulaşmak için gerekli çalışmaları yapmaya istekliyse, Ukrayna üniversitelerinde uygun bir şeyler bulabilir.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın