Galeri

Ukrayna Üniversiteleri ve Güzellikleri

Ukrayna, eğitimde ülkenin yüksek uluslararası sıralamasına katkıda bulunan bir dizi dünyaca ünlü üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Tarihsel olarak, Ukrayna üniversitelerinin Ukrayna’nın zengin kültürü ve mirasıyla güçlü bağları vardır. Ayrıca, Ukrayna’daki tüm üniversiteler ücretsizdir ve tüm öğrenciler için erişilebilirdir. Öğrenciler, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki yaşam olanakları ve yaşam kalitesi hakkında kolayca daha fazla bilgi edinebilirler.

Şimdi Ukrayna’da bulunan ilk üniversite, Polonya Kralı II. Vladislav tarafından 1492’de Lviv’de kurulmuştur. Zamanla, Ukrayna dünyanın ilk üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yaptı. Lviv Üniversitesi’nin ana kampüsü, UNESCO Dünya Mirası listesindedir ve popüler bir turizm merkezidir. Birçok yabancı öğrenci, düşük maliyetli ve yüksek eğitim kalitesi nedeniyle Ukrayna üniversitelerinde okumayı tercih ediyor. Bunlara Lviv Üniversitesi, Kiev Mohyla Akademisi ve Dnipropetrovsk Üniversitesi dahildir. Diğer Sovyet sonrası ülkelerle karşılaştırıldığında, Ukrayna üniversite erişilebilirliği açısından en yüksek sıralamalardan birine sahiptir.

Ukrayna’daki tüm üniversiteler ücretsizdir ve tüm öğrenciler için erişilebilirdir. Her üniversitenin kendi müfredatı, akreditasyon standartları ve derece gereksinimleri vardır. Öğrenciler genellikle bir üniversitede yer almak için hükümet tarafından yönetilen Yüksek Öğrenim Yardımı Departmanı (DUAE) aracılığıyla başvururlar. Tüm başvurular bir kabul komitesi tarafından incelenir ve daha sonra değerlendirilmek üzere üniversitelere gönderilir. Tüm Üniversitelerdeki Kabul Konseyleri, yıl boyunca farklı zamanlarda başvuruları kabul eder ve aday öğrenciler için açık dersler düzenler. İngilizce bilen herkes bu sürece katılabilir.

Üniversiteler araştırma ve eğitim yoluyla ekonomiye büyük katkı sağlar. Ukrayna, Avrupa’daki en büyük lisansüstü öğrenci popülasyonlarından birine sahiptir – 150.000’den fazla kişi yalnızca Ukrayna üniversitelerinde lisansüstü öğrenci olarak kayıtlıdır. Bu, Ukrayna’nın diğer Sovyet sonrası ülkelerle karşılaştırıldığında araştırma sunumlarında üst sıralarda yer almasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Üniversiteler ayrıca tiyatro kulüpleri, edebiyat toplulukları ve spor ve siyasetle ilgilenen öğrenciler için sosyal kulüpler aracılığıyla ülkenin kültürel yaşamına önemli ölçüde katkıda bulunur.

Birçok Ukraynalı için bir Ukrayna üniversitesinde okumak bir hayalin gerçekleşmesidir. Birçoğu, diğer öğrenciler ve öğretim görevlileri ile sosyal etkileşimler yoluyla kültürel, ekonomik ve kültürel olarak fayda sağlayacak geleceklerine bir yatırım olarak görüyor. Bir Ukrayna üniversitesinde okumak, sizi dünyanın başka hiçbir yerinde deneyimleyemeyeceğiniz hem pratik hem de kültürel açıdan zengin fırsatlarla karşı karşıya bırakacaktır!