Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi

Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi

Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi ,Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, özellikle Türkiye’ye olan yakın konumundan ötürü Eurostar ile yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından rağbet gören ülkeler arasında bulunmaktadır. Öncelikle Rusya Federasyonu’nda Filoloji Fakültesini yani Dilbilimini tamamlamış bir öğretmen ve tercüman olarak sizlerle bu alanda tecrübelerimi paylaşmak isterim. Yurt dışında bir üniversitede okumanın kesinlikle bir ayrıcalık olduğunu belirteyim. Yabancı bir dili Türkiye’de öğrenmek sadece gramer bilgisi ile sınırlı kalabiliyorken yurt dışında öğrenilen yabancı dil ve diller hem akıcı, hem kalıcı, hem de düzgün telaffuzlu olduğunu söylemekte yarar vardır.

Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi müfredatında bulunan zorunlu ve seçmeli pek çok yabancı dili öğrenme fırsatınız olacaktır. Bu dillerin arasında başta Ukraynaca, Rusça, İngilizce, Latince yer alırken seçiminiz doğrultusunda Almanca, Fransızca ya da Uzak Doğu Dillerini de öğrenebileceksiniz. Sizlere tavsiyem eğer fotografik hafızaya sahipseniz kesinlikle Uzak Doğu Dillerini seçmeniz olacaktır. Çünkü Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi mezunu olup Türkiye’ye döndüğünüzde öğretmen olduktan sonra size ekonomik anlamda katkı sağlaması için yeminli tercüman olmak isteyecek ve en az 4 farklı dilden noter onaylı yemin zaptı yaptıracaksınız. Şimdi sizler için neden Uzak Doğu Dillerini seçmeniz gerektiğini açıklayayım. Yeminli tercümanlar boşluksuz olarak 1000 karakter (Word dosyası üzerinden sol alta bakınız.) üzerinden belirli ücret almaktadırlar. Bu fiyatlar dilden dile farklılık arz etmektedir. Örneğin İngilizce 1000 karakter ortalama 12 ila 15 tl arasında değişebiliyorken Uzak Doğu Dillerinin, özellikle de Çincenin 1000 karakteri 60 ila 70 tl gibi bir fiyattan tercümeler yapılmaktadır. Son yıllarda Çin’le olan ekonomik ilişkiler sayesinde bu alanda yetişmesi gereken eleman maalesef yeterli gelmemektedir. Dolayısıyla bu alanda kendinizi geliştirip zengin olmanız muhtemeldir.

Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi sizleri dil bilimi noktasında yetiştirecektir, hem bir öğretmen hem de bir tercüman olarak mezun olacaksınız. Geriye geldiğiniz zaman iş dünyasında rahatlıkla yüksek maaşlı bir iş bulacaksınız. Ayrıca öğrendiğiniz diller sayesinde danışmanlık firması da açabilirsiniz, böylelikle ithalat ve ihracat işleri ile de meşgul olabilirsiniz.

Aklınıza bir Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi öğrencisi olursam bu kadar dili nasıl öğreneceğim gibi sorular geliyordur muhtemelen… Ukraynaca ve Rusça aynı dil kökenli olduğundan dolayı birini öğrenirken diğerini de öğrenmiş olacaksınız. Nasıl mı? Türkiye’nin doğusu ile batısı arasındaki şive farklılığı gibi düşünebilirsiniz bu iki dili, sadece biraz farklılık vardır. Zaten bir yandan okulda native speaker arkadaşlarınızla, bir yandan da market, çarşı, pazar gezerken öğrendiğiniz dilleri pratik yapma imkânı da bulacaksınız.

Vermiş olduğumuz örneklerden de anlaşılacağı üzere Kiev Dil Bilim Üniversitesi yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için biçilmez kaftan olacaktır. Geldiğinizde aynı dilleri bilen akranlarınız sadece gramere hanimken siz çatır çatır konuşacaksınız. Var mısınız bir öğretmen, tercüman, danışman ve belki de yazar olmaya?

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]