Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi

Temelleri 1918 yılına dayanmakta olan Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde mühendis ve bilimsel personel yetiştirilen en büyük üniversite olarak Ukrayna’nın Güney kesiminde kurulmuştur. Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde yer alan on üç bina içerisindeki akademik departmanlara bakacak olursak laboratuvarlar, bir kütüphane, beş okuma salonu yer alıyor. Bunların dışında Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde yer alan spor kompleksinde yedi profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonu ve tenis kortları yer almaktadır.

Günümüz şartları altında Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde eğitim görmekte olan dokuz bin öğrencinin dört yüz civarındaki bir kesimini otuz dört farklı ülkeden gelmiş olan yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Yurt dışından gelen öğrenciler genel olarak bir yıllık bir hazırlık eğitimine tabi tutulmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin bu hazırlık eğitimi süresince çok iyi bir düzeyden akıcı bir aksana sahip olacak şekilde yabancı dil öğrenmeleri sağlanmaktadır. Eğitim yılı şubat ayı ve eylül ayının başlangıçları ile iki dönemden oluşan okulun eğitim dili Rusça ve Ukraynacadır. Öğrenciler Hazırlık Fakültesi’nde 1 sene Rusça veya Ukrayna’ca yabancı dil dersleri, ile beraber yine seçmiş oldukları dile göre bilimsel terminoloji ve doğa bilimleri üzerine temel dersleri görürler.

Politeknik Üniversitesi UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası eğitim programları genel acentası ile işbirliği içerisindedir. Politeknik Üniversitesi eğitim ve araştırma programları olan TEMPUS ve COPERNICUS’ta yer alır. Ayrıca Avrupa, Asya ve ABD’deki 28 yüksek okul ve üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.
Eğitim dili Ukraynaca ve Rusça’dır.

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde verilmekte olan eğitim bologna eğitim sistemidir. Bolgona eğitim sistemine üniversitemiz dahilinde şöyle bir bakacak olursak görüyoruz ki bu eğitim sistemi ile beraber öğrencilerin sadece pasif birer alıcı olarak görülmelerinden ya da öğretmenlerin sadece birer verici olarak görülmelerinden ziyade öğretmenler ile öğrenciler arasındaki diyalogu çok daha güçlü bir hale getirmeyi temel hedefleri arasında görmektedir. Bu eğitim sistemi dahilinde öğretmenlerin öğrencilere sunacakları konu başlıkları dahilinde öğrencilerin kendi aralarında yapacakları bir iş birliği ile ekip arkadaşlarını oluşturmaları sağlanmaktadır.

Bu ekip arkadaşlarının tercih ettikleri konuları Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde yer alan teknolojik donanım bakımından oldukça üst sınıflara hitap etmekte olduğu bilgisayar laboratuvarlarında araştırma yapmaları sağlanmaktadır. Ya da öğrencilerimizin Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde yer alan araştırma kütüphanelerini kullanarak konuları ile ilgili bir araştırma yapmaları sağlanmaktadır.

Bu şekilde öğrencilerimizin konuya tam olarak hakimiyetlerinin sağlandığını gözlemlemekteyiz. Bu eğitim sistemi dahilinde öğretmen ve öğrenciler arasında daima bir diyalog bulunmaktadır. Bu diyalogda öğrencilerin yapacakları araştırmalar ve proje ya da uygulama çalışmaları ile beraber daima öğretmen gözetimi altında tutulması öğrencilerin yanlış bir bilgiyi almaması için çok önemli bir rol oynamaktadır.

Dilerseniz sizde bologna eğitim sistemi ile beraber eğitim vermekte olan Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi dahilinde üniversite sınavı stresini yaşamadan, hatta üniversite sınavına girme gereği duymadan kaliteli bir şekilde eğitim görme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken şey Euro star yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofisini aramaktan geçecektir. 0212 244 66 00 numarasını arayarak gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Bu alanda uzun yıllardır çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmekte olan ekip arkadaşlarımız sizin için gerekli işlemleri uygulamakta ve sizlere bu alanda yardımcı olmaktadır. İyi bir gelecek için öncelikle iyi bir eğitim almanız gerektiğini unutmamanızda fayda var. Üniversitemiz bünyesinde alacağınız diplomalar yök denkliğine tabi tutulmaktadır.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu